XL1509-ADJ-EV
DigiKey Part Number
5272-XL1509-ADJ-EVTR-ND - Tape & Reel (TR)
5272-XL1509-ADJ-EVCT-ND - Cut Tape (CT)
5272-XL1509-ADJ-EVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL1509-ADJ-EV
Description
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.23V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
37V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
150kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-SOP
Voltage - Input (Min)
4.5V