LM2596S-3.3-EV
DigiKey Part Number
5272-LM2596S-3.3-EVTR-ND - Tape & Reel (TR)
5272-LM2596S-3.3-EVCT-ND - Cut Tape (CT)
5272-LM2596S-3.3-EVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2596S-3.3-EV
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5L
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
150kHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)