QTLP650D4TR/QT15-21SYGD/S530-E2/TR8
DigiKey Part Number
1080-1419-2-ND - Tape & Reel (TR)
1080-1419-1-ND - Cut Tape (CT)
1080-1419-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED GREEN DIFFUSED 1206 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Green 570nm LED Indication - Discrete 2.1V 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QTLP650D4TR/QT15-21SYGD/S530-E2/TR8 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
140°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
565nm
Lens Color
Green
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 1.60mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
1.30mm
Lens Size
2.00mm x 1.60mm