ECS-1612MV-120-CN-TR
DigiKey Part Number
XC2833TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2833CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2833DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-1612MV-120-CN-TR
Description
XTAL OSC XO 12.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.6V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-1612MV-120-CN-TR Models
Category
Voltage - Supply
1.6V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
4mA
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)