ECS-160-20-30B-AGL-TR
DigiKey Part Number
XC2688TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2688CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2688DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-20-30B-AGL-TR
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±25ppm Crystal 20pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-160-20-30B-AGL-TR Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±25ppm
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)