ECS-120-18-23A-EN-TR
DigiKey Part Number
XC1659TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1659CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1659DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-120-18-23A-EN-TR
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohms 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-120-18-23A-EN-TR Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (6x3.5)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)