XLR-18R0507B-R
DigiKey Part Number
283-XLR-18R0507B-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XLR-18R0507B-R
Description
CAP MODULE 500F 18V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 F (EDLC) Supercapacitor 18 V Module 1.7mOhm 1000 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.7mOhm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Series
Termination
Cable with Connector
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Capacitance
500 F
Size / Dimension
16.417" L x 2.677" W (417.00mm x 68.00mm)
Tolerance
-5%, +20%
Height - Seated (Max)
6.969" (177.00mm)
Voltage - Rated
18 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C