XLR-16R2507-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
500 F (EDLC) Supercapacitor 16.2 V Module, Screw Terminals 1.7mOhm 1500 Hrs @ 65°C
How to correctly size a Supercapacitor
Low Voltage XVM-16 and XTM-18 Supercapacitor energy storage modules
XLR-16R2507-R
DigiKey Part Number
283-XLR-16R2507-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XLR-16R2507-R
Description
CAP MODULE 500F 16.2V
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.7mOhm
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Series
Termination
Screw Terminals
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
Module, Screw Terminals
Capacitance
500 F
Size / Dimension
16.386" L x 2.646" W (416.20mm x 67.20mm)
Tolerance
-5%, +20%
Height - Seated (Max)
6.925" (175.90mm)
Voltage - Rated
16.2 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C