SMCJ40AH
DigiKey Part Number
283-SMCJ40AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMCJ40AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMCJ40AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ40AH
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 23.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V