PTSA181260V010 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTSA181260V010 |
Description | PTC RESET FUSE 100MA 60V 1812 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PTC Resettable Fuse 60V 100 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 700 mOhms |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 15 Ohms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q200 |
Voltage - Max 60V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA | Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave |
Current - Trip (It) 300 mA | Size / Dimension 0.178" L x 0.126" W (4.53mm x 3.20mm) |
Current - Max 10 A | Thickness (Max) 0.039" (1.00mm) |