PTS18128V110 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTS18128V110 |
Description | PTC RESET FUSE 8V 1.1A 1812 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 8V 1.1 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 300 ms |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Resistance - Initial (Ri) (Min) 40 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 210 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave |
Voltage - Max 8V | Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 1.1 A | Thickness (Max) 0.027" (0.68mm) |
Current - Trip (It) 2.2 A | Approval Agency cURus, TUV |
Current - Max 100 A |