PTS181224V150
DigiKey Part Number
283-PTS181224V150TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PTS181224V150CT-ND - Cut Tape (CT)
283-PTS181224V150DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS181224V150
Description
PTC RESET FUSE 24V 1.5A 1812
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 1.5 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTS181224V150 Models
Category
Time to Trip
1.5 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
120 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Trip (It)
3 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
20 A