PTS120630V012
DigiKey Part Number
283-3134-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3134-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3134-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS120630V012
Description
PTC RESET FUSE 30V 120MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 120 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTS120630V012 Models
Category
Time to Trip
200 ms
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.4 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
6 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
120 mA
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)
Current - Trip (It)
290 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A