PM-5R0H305-R
DigiKey Part Number
283-3017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM-5R0H305-R
Description
CAP 3F -20% +80% 5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can, Horizontal 70mOhm 1000 Hrs @ 60°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Package / Case
Radial, Can, Horizontal
Lead Spacing
0.209" (5.30mm)
Capacitance
3 F
Size / Dimension
1.280" L x 0.839" W (32.50mm x 21.30mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm