PHVL-3R9V155-R
DigiKey Part Number
283-PHVL-3R9V155-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHVL-3R9V155-R
Description
SUPERCAP 3.9V 1.5F 0.16 OHM VT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 3.9 V Radial 160mOhm 5000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHVL-3R9V155-R Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.465" (11.80mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
3.9 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm