PHV-5R4V155-R
DigiKey Part Number
283-PHV-5R4V155-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHV-5R4V155-R
Description
CAP 1.5F -10% +30% 5.4V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.4 V Radial, Can 160mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.465" (11.80mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.866" L x 0.681" W (22.00mm x 17.30mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
5.4 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100Hz