MPIA4020V3-6R8-R
DigiKey Part Number
283-MPIA4020V3-6R8-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MPIA4020V3-6R8-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MPIA4020V3-6R8-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPIA4020V3-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 2A 192 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 2 A 192mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
192mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
25MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A