MPI2512V2-1R0-R
DigiKey Part Number
283-4815-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4815-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4815-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI2512V2-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 3.3A 44 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 3.3 A 44mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
44mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
70MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1008
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.4A
Height - Seated (Max)
0.049" (1.25mm)