MLVC06V018C170
DigiKey Part Number
283-MLVC06V018C170TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVC06V018C170CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVC06V018C170DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVC06V018C170
Description
VARISTOR 25V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
27.5 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
170 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
12.7 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Varistor Voltage (Min)
22.5 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
25 V