HSL1040-3R8157-R
DigiKey Part Number
283-HSL1040-3R8157-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSL1040-3R8157-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 150F 3.8V
Detailed Description
150 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 140mOhm 1000 Hrs @ 60°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Packaging
Strip
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
150 F
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm