HSL1016-3R8306-R
DigiKey Part Number
283-HSL1016-3R8306-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSL1016-3R8306-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 30F 3.8V
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 550mOhm 1000 Hrs @ 60°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
30 F
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
550mOhm