HSL0814-3R8106-R
DigiKey Part Number
283-HSL0814-3R8106-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSL0814-3R8106-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 10F 3.8V
Detailed Description
10 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 1.5Ohm 1000 Hrs @ 60°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Packaging
Strip
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
10 F
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm