HCM1A1105V2-470-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1105V2-470-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1105V2-470-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1105V2-470-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1105V2-470-R
Description
FIXED IND 47UH 3A 117 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Inductor 3 A 117mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
117mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
3MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)