HCM1A1105V2-100-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1105V2-100-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1105V2-100-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1105V2-100-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1105V2-100-R
Description
FIXED IND 10UH 6.2A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 6.2 A 27mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
9MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)