HCM0703-8R2-R
DigiKey Part Number
283-HCM0703-8R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM0703-8R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM0703-8R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM0703-8R2-R
Description
FIXED IND 8.2UH 4A 68 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4 A 68mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
7.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
68mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)