HCM0703-220-R
DigiKey Part Number
283-HCM0703-220-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM0703-220-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM0703-220-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM0703-220-R
Description
FIXED IND 22UH 2.3A 148.8 MOHM
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.3 A 148.8mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
3A
DC Resistance (DCR)
148.8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)