HCM0703-1R5-R
DigiKey Part Number
283-HCM0703-1R5-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM0703-1R5-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM0703-1R5-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM0703-1R5-R
Description
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 9 A 15mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
18A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)