FP1005R1-R12-R
DigiKey Part Number
283-FP1005R1-R12-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-FP1005R1-R12-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-FP1005R1-R12-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP1005R1-R12-R
Description
FIXED IND 120NH 53A 0.39 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 53 A 0.39mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
60A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.39mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.402" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.195" (4.95mm)