C308F200MA-TR
DigiKey Part Number
283-4460-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4460-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4460-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C308F200MA-TR
Description
FUSE CERM 200MA 250VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge, Ceramic Surface Mount
Category
Applications
Hazardous Locations
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Features
Intrinsically Safe
Series
Approval Agency
cURus
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
4kA
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Fuse Type
Cartridge, Ceramic
Size / Dimension
0.120" Dia x 0.343" L (3.05mm x 8.70mm)
Current Rating (Amps)
200mA
Melting I²t
0.0024
Voltage Rating - AC
250 VAC
DC Cold Resistance
1.01 Ohms
Voltage Rating - DC
250 VDC