BK/MDA-30-R
DigiKey Part Number
283-2728-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/MDA-30-R
Description
FUSE CERM 30A 250VAC 125VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA AC, 10kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
1096.7
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Color
Black
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC
250 V