BK-AHC-20-R
DigiKey Part Number
283-BK-AHC-20-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-AHC-20-R
Description
FUSE 3AB 500V 20A
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 A 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - AC
500 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
20kA
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0047 Ohms