ESR10-NC2A4HB-00-D1-10A
DigiKey Part Number
302-1464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR10-NC2A4HB-00-D1-10A
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 6-16V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) ISO Micro
Category
Voltage - Input
12VDC
Mfr
Voltage - Load
6 V ~ 16 V
Series
Load Current
10 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Plug In
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C