PVL14FWS16
PVL14FWS16
PVL14FWS16
DigiKey Part Number
141-PVL14FWS16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVL14FWS16
Description
LED PNL IND 8MM WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator 110V 2mA ~ 20mA Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PVL14FWS16 Models
Category
Voltage
110V
Manufacturer
E-Switch
Current
2mA ~ 20mA
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.551" (14.00mm)
Part Status
Active
Lens Size
8.00mm Dia
Type
LED
Lens Style
Round with Flat Top
Lens Color
Red
Termination Style
Wire Leads - 5.9" (150.00mm)