ESD3B24WS-AQ
DigiKey Part Number
4878-ESD3B24WS-AQTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD3B24WS-AQ
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC SOD-323F
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323F
EDA/CAD Models
ESD3B24WS-AQ Models
Category
Power - Peak Pulse
350W
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
50pF @ 1MHz
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)