BZW04-111B
DigiKey Part Number
4878-BZW04-111BTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-111B
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
179V Clamp 2.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZW04-111B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
111V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
124V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
179V