1.5SMCJ24A
DigiKey Part Number
4878-1.5SMCJ24ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-1.5SMCJ24ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-1.5SMCJ24ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMCJ24A
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 38.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMCJ24A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V