ZHCS500TA
DigiKey Part Number
ZHCS500TR-ND - Tape & Reel (TR)
ZHCS500CT-ND - Cut Tape (CT)
ZHCS500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZHCS500TA
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOT233
Detailed Description
Diode 40 V 500mA Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZHCS500TA Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
10 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 25V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 500 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)