SMBJ36CAQ-13-F
DigiKey Part Number
SMBJ36CAQ-13-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ36CAQ-13-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ36CAQ-13-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ36CAQ-13-F
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A