SDM1M40LP8-7
DigiKey Part Number
SDM1M40LP8-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SDM1M40LP8-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SDM1M40LP8-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM1M40LP8-7
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A UDFN16082
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount U-DFN1608-2
Category
Reverse Recovery Time (trr)
8.4 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
25pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V