SDM05U40CSP-7
DigiKey Part Number
SDM05U40CSP-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SDM05U40CSP-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SDM05U40CSP-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM05U40CSP-7
Description
DIODE SCHOT 40V 500MA X3WLB10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 500mA Surface Mount X3-WLB1006-2
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
35pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
X3-WLB1006-2
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
460 mV @ 500 mA