SBRT10U50SP5-13
DigiKey Part Number
SBRT10U50SP5-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBRT10U50SP5-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBRT10U50SP5-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRT10U50SP5-13
Description
DIODE SBR 50V 10A POWERDI5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 50 V 10A Surface Mount PowerDI™ 5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBRT10U50SP5-13 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 mA @ 50 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A