SBR3U40S1F-7
DigiKey Part Number
31-SBR3U40S1F-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBR3U40S1F-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBR3U40S1F-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR3U40S1F-7
Description
DIODE SBR 40V 3A SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 3A Surface Mount SOD-123
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
180 µA @ 40 V
Supplier Device Package
SOD-123
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 3 A