SBR1M100BLP-7
DigiKey Part Number
31-SBR1M100BLP-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBR1M100BLP-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBR1M100BLP-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR1M100BLP-7
Description
BRIDGE RECT 1P 100V 1A DFN3030
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Super Barrier 100 V Surface Mount U-DFN3030-4
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 100 V
Manufacturer
Diodes Incorporated
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Diode Type
Single Phase
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Super Barrier
Package / Case
4-PowerUDFN
Voltage - Peak Reverse (Max)
100 V
Supplier Device Package
U-DFN3030-4
Current - Average Rectified (Io)
1 A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 1 A