PDS5100H-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PDS5100H-13 |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERDI 5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 5A Surface Mount PowerDI™ 5 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 3.5 µA @ 100 V |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C |
Current - Average Rectified (Io) 5A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 710 mV @ 5 A |