DMTH4008LPDWQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH4008LPDWQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH4008LPDWQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH4008LPDWQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH4008LPDWQ-13
Description
MOSFET 2N-CH 40V 10A PWRDI50
Detailed Description
Mosfet Array 40V 10A (Ta), 46.2A (Tc) 2.67W (Ta), 39.4W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8 (Type UXD)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12.3nC @ 10V
Manufacturer
Diodes Incorporated
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
881pF @ 20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
2.67W (Ta), 39.4W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
10A (Ta), 46.2A (Tc)
Package / Case
8-PowerTDFN
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12.3mOhm @ 20A, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type UXD)
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 250µA