DMTH4008LPDW-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DMTH4008LPDW-13 |
Description | MOSFET 2N-CH 40V 10A PWRDI50 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 40V 10A (Ta), 46.2A (Tc) 2.67W (Ta), 39.4W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8 (Type UXD) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 250µA |
Manufacturer Diodes Incorporated | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12.3nC @ 10V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 881pF @ 20V |
Part Status Active | Power - Max 2.67W (Ta), 39.4W (Tc) |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Configuration 2 N-Channel (Dual) | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V | Package / Case 8-PowerTDFN |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta), 46.2A (Tc) | Supplier Device Package PowerDI5060-8 (Type UXD) |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.3mOhm @ 20A, 10V | Base Product Number |