DMTH4004SCTB-13
DigiKey Part Number
DMTH4004SCTB-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMTH4004SCTB-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMTH4004SCTB-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH4004SCTB-13
Description
MOSFET N-CH 40V 100A TO263AB T&R
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 100A (Tc) 4.7W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount TO-263
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68.6 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4305 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
4.7W (Ta), 136W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3mOhm @ 100A, 10V