DMT4005SCT
DigiKey Part Number
DMT4005SCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT4005SCT
Description
MOSFET N-CH 40V 100A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 100A (Tc) 2.3W (Ta), 104W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49.1 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3062 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.3W (Ta), 104W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-220-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.7mOhm @ 50A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA