DMP26M7UFG-7
DigiKey Part Number
DMP26M7UFG-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP26M7UFG-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP26M7UFG-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP26M7UFG-7
Description
MOSFET P-CH 20V 18A PWRDI3333
Detailed Description
P-Channel 20 V 18A (Ta), 40A (Tc) 2.3W (Ta) Surface Mount POWERDI3333-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMP26M7UFG-7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
156 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5940 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.3W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
POWERDI3333-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.7mOhm @ 15A, 4.5V