DMN6040SSD-13
DigiKey Part Number
DMN6040SSD-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN6040SSD-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN6040SSD-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN6040SSD-13
Description
MOSFET 2N-CH 60V 5A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 60V 5A 1.3W Surface Mount 8-SO
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22.4nC @ 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1287pF @ 25V
Part Status
Active
Power - Max
1.3W
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
FET Feature
Logic Level Gate
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
Supplier Device Package
8-SO
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
5A
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 4.5A, 10V